نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
ترمیم پارگی واژن بعد از زایمان طبیعی و رابطه جنسی
[reading-time]

ترمیم پارگی واژن بعد از زایمان طبیعی و رابطه جنسی

پارگی واژن یکی از معضلات بسیاری از خانم‌ها پس از برقراری اولین رابطه جنسی یا زایمان طبیعی است که ترمیم آن می‌تواند توسط متخصص زنان صورت گیرد. اما درباره این جراحی‌های ترمیمی و همچنین درمان خانگی پارگی واژن بعد از نزديكي سوالات زیادی وجود دارد که در این مقاله ما سعی داریم به بررسی تمام سوالات بپردازیم. پس تا آخر این مقاله از سایت دکتر نادره شایگان با ما همراه باشید.

جدول محتوا

دلایل پارگی واژن

به طور عمده دو دلیل برای پارگی واژن متداول است که یکی از آن‌ها فشارهای وارده به واژن در اثر زایمان طبیعی است. دیگر دلیل پارگی واژن می تواند فشار های وارده در اولین رابطه جنسی باشد، افرادی که در رابطه دچار چنین مشکلی می شوند معمولا در طی زایمان طبیعی هم مشکل خواهند داشت. در ادامه به توضیح هر دو مورد خواهیم پرداخت.

پارگی واژن در اولین رابطه

پارگی واژن بر اثر برقراری رابطه جنسی یکی از نادرترین آسیب های واژن است که در برخی افراد و حالات خاص ممکن است اتفاق بیافتد و تنگی واژن را از بین ببرد. در برخی افراد ممکن است فشار وارده در طی رابطه جنسی به حدی باشد که سبب آسیب به دهانه واژن شود که این آسیب و درد با گذشت چند روز خوب خواهد شد. در صورتی که فرد بهبود نیابد بهتر است برای معاینه و اقدامات بعدی به متخصص زنان و زایمان مراجعه نماید. استفاده از برخی ژل ها در هنگام مقاربت مانند لوبریکانت می‌تواند از بروز این آسیب تا حدی جلوگیری نماید و اصطکاک را از بین ببرد.

پارگی واژن در زایمان طبیعی

زایمان یک معقوله با اضطراب بالا است که همراه با آن شیرینی‌های زیادی برای مادر وجود دارد و بسیاری از مادران و متخصصین انجام زایمان طبیعی را برای به دنیا آوردن فرزندشان انتخاب می‌کنند.  زایمان طبیعی می‌تواند دردناک بوده و به بافت‌های واژن فشار وارد کند که نتیجه آن در برخی موارد پارگی و یا کبودی ناحیه است.

به دلیل قابلیت ازتجاعی و خود ترمیمی واژن این پارگی ترمیم می‌شود اما هرگز مانند قبل از زایمان نشده و نیاز به انجام ترمیم دارد. به همین دلیل معمولا پس از زایمان طبیعی بسیاری از زنان به دنبال انجام جراحی‌های ترمیمی هستند.

عوارض پارگی ناحیه واژن

یکی از متداول‌ترین مشکلاتی که برای زنان پس از زایمان طبیعی به وجود می آید گشادی و پارگی واژن است که این مشکل بزرگی بوده که موجب آزار زنان می‌شود و عوارض جانبی ای را به همراه دارد. برای رفع این مشکلات راه هایی برای تنگ کردن واژن وجود دارد. از جمله عوارض جانبی زایمان طبیعی و پارگی واژن عبارتند از:

کاهش لذت جنسی

این مشکل یکی از معمول ترین مشکلات است که معمولا افراد با این موضوع بسیار اذیت می شوند. زیرا پس از زایمان به دلیل پارگی واژن و از دست رفتن حالت ارتجاعی آن لذت برقراری رابطه جنسی کاهش می یابد

بی اختیاری ادرار

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است بانوان پس از زایمان طبیعی تجربه کنند بی‌اختیاری ادرار است. زیرا معمولا زایمان نه تنها واژن را دچار گشادی می‌کند بلکه باعث ضعیف شدن عضلات کف لگن نیز می‌شود. این مشکل آزار دهنده ممکن است هنگام خندیدن، عطسه و سرفه خود را نشان دهد.

خشکی واژن

در طی زایمان طبیعی هورمون‌های استروژن در بدن کم شده و باعث می‌شود رطوبت در این ناحیه کاهش یابد و خشکی واژن رخ دهد، که این موضوع می‌تواند سبب درد هنگام برقراری رابطه و سوزش ادرار شود.

روش‌های درمان و ترمیم پارگی واژن

به طور کلی راه‌های زیادی برای رفع این پارگی وجود دارند که در ادامه به بهترین راه‌ها برای رفع این مشکل اشاره خواهیم کرد. برای درمان پارگی واژن چه کنیم؟

مصرف مواد غذایی مقوی

همانطور که می‌دانیم بافت های بدن بعد از زایمان شروع به خود ترمیمی می‌کنند که برای این کار نیاز است میزان پروتئین بدن زیاد باشد. بنابراین فرد بهتر است مواد غذایی استفاده کند که دارای پروتئین و آنتی اکسیدان باشد. حتما از مشاوره تغذیه استفاده کنید تا با توجه به شرایط بدنی که دارید به شما رژیم غذایی مناسب داده شود. سبک زندگی و نحوه خوراک هر فرد بیشتر تاصیر را بر بروی سلامتی دارد.


انجام تمرینات کگل

این تمرینات باعث می‌شوند عضلات کف لگن ضعیف نشده و خود ترمیمی واژن با کیفیت بهتری انجام شود. در این تمرین‌ها فرد این عضلات را منقبض کرده و سپس ول می‌کند. توصیه می‌شود این تمرین را روزی 6 بار و هر بار 10 دور انجام دهید. البته این روش برای پارگی‌های شدید نمی‌تواند موثر باشد.


لیزردرمانی

لیزر درمانی یکی از راه های موثر برای کاهش خشکی واژن است زیرا این کار با تحریک بافت ها باعث افزایش کلاژن شده و سبب رفع مشکلات کف لگن و بی اختیاری ادرار و … خواهد شد. این روش معمولا باید در چند جلسه انجام شده و پس از سه ماه از زایمان شروع شود.


واژینوپلاستی - نادره شایگان

واژینوپلاستی

واژینوپلاستی یکی از روش های متداول و اثربخش برای ترمیم گشادی و پارگی واژن پس از زایمان است. این روش با ترمیم عضلات کف لگن و رفع گشادی می تواند سبب بهبود روابط جنسی، رفع بی اختیاری ادرار و … شود. برای این کار باید سه تا شش ماه از زایمان شما گذشته باشد.


لابیاپلاستی

ممکن است در طی زایمان طبیعی بخش لابیا ها دچار آسیب شده و کشیده شوند. این امر می تواند کیفیت رابطه جنسی را کاهش داده و منجر به گشادی واژن شود. می توان برای حل این مشکل عمل لابیاپلاستی انجام داد. این جراحی نوعی جراحی زیبایی در ناحیه تناسلی زنان بوده که همزمان مشکلات زیادی را بر طرف می کند.

لابیاپلاستی نادره شایگان

پرینورافی

پرینه پلاستی

پرینه پلاستی از جمله روش های رفع پارگی واژن است که برای افراد با پارگی زیاد توصیه می شود. معمولا این روش مانند لابیاپلاستی برای زیبایی استفاده نمی شود و بیشتر تاثیر درمانی دارد. بنابراین اگر دچار پارگی شدید بعد از زایمان هستید این روش برای شما مناسب می باشد. این جراحی ساده بوده و به صورت سرپایی انجام می شود. در طی جراحی پرینه ها که دچار آسیب شده اند ترمیم می شود. معمولا از این روش به صورت ترکیبی با واژینوپلاستی استفاده می شود.


انتخاب بهترین دکتر ترمیم پارگی واژن بعد از زایمان

در حالت معمول تمامی افرادی که زایمان طبیعی انجام می‌دهند دچار مشکلاتی خواهند شد که ابتدا لازم است تمرینات ورزشی و رعایت رژیم غذایی انجام شود و پس از آن اگر لازم بود طبق نظر پزشک جراحی انجام شود. پس بهتر است بعد از زایمان تحت معاینه بهترین دکتر زنان و زایمان باشید تا در صورت بروز مشکل بهترین تصمیم برای درمان شما گرفته شود.

انتخاب پزشک با تجربه در این زمینه به شما کمک خواهد کرد عوارض بعد از عمل بسیار کم شود.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *