نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
ضرورت انجام تست پاپ اسمیر چیست؟
[reading-time]

ضرورت انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

تست پاپ اسمیر یکی از بهترین آزمایشات جهت تشخیص سرطان دهانه رحم می باشد. در واقع تست پاپ اسمیر، وجود سلولهای غیرعادی در دهانه رحم را گزارش می کند و در صورتی که پزشک متوجه مورد مشکوکی در تست شود، برای بررسی های بیشتر از روش های دیگری استفاده می کند. تشخیص زود هنگام سرطان ها در پیش آگاهی بیمار بسیار موثر می باشد و باعث کاهش مرگ و میر می شود.  تست پاپ اسمیر به عنوان تست غربالگری جهت تشخیص زود هنگام سلول های پیش سرطانی و سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله از سایت دکتر نادره شایگان، جراح و متخصص زنان ، زایمان و ناباروری می خواهیم اطلاعاتی در مورد این تست، انواع و زمان مناسب انجام آن در اختیار شما قرار دهیم. در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

جدول محتوا

انواع روش تست پاپ اسمیر

این تست به دو صورت انجام می گیرد :

 • روش سنتی
 • روش liquidbased

در روش سنتی، با اسپاچولا (spatula) که شبیه گوش پاکن است، سلول های داخل و خارج دهانه رحم جمع آوری شده و روی یک لام شیشه ای آزمایشگاهی کشیده می شود. جهت تهیه لام، باید سعی شود که نمونه به ترشحات واژن و خون آغشته نشود، و خشک نشده و به موقع روی لام کشیده شده، و بلافاصله فیکس شود. به خانم ها توصیه می شود، شب قبل از انجام پاپ اسمیر نزدیکی نکرده و از کرم واژینال استفاده ننمایند. در این روش فقط 10 تا 20 درصد سلول ها جمع آوری می شود. حساسیت تست در کشف ضایعات 51 درصد و منفی کاذب آن 49 درصد است.

روش دوم،  liquid-based  است که بعضی از معایب تست سنتی را ندارد و نسبت به تست سنتی دقیق تر است. این روش، توسط یک براش پلاستیکی انجام می گیرد که سلول های داخل دهانه رحم و خارج آن جمع آوری شده، داخل محلولی با پایه الکلی گذاشته شده، جهت آماده سازی به آزمایشگاه فرستاده می شود. در آزمایشگاه، به راحتی سلول ها، از خون و ترشحات جدا می شوند و لام نازک و یکنواختی از سلول ها تهیه می شود، که توسط پاتولوژیست به دقت بررسی می شود. در این روش 80 تا 90 درصد سلول ها جمع آوری می شود.

سن مناسب تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر برای افراد بالای 21 سال که رابطه جنسی دارند توصیه می شود. این آزمایش عموما در لیست آزمایش های قبل بارداری نیز قرار می گیرد. تست پاپ اسمیر هر سه سال یکبار بنا به تشخیص پزشک جهت بررسی های بیشتر انجام می شود. اگر قصد بارداری دارید ممکن است پزشک آزمایش های غربالگری تست پاپ اسمیر و ‌‌HPV  قبل از بارداری را پیشنهاد کند. سن مناسب این تست به شرح زیر می باشد:

 • بالای 21 سال : در صورتیکه رابطه جنسی ندارید نیازی نیست ولی در صورتی که رابطه جنسی دارید بهتر است این تست هر 3سال یکبار انجام شود.
 • 21-29 سال: هر سه سال یکبار این تست انجام شود.
 • 30-65 سال: اگر نتیجه تست پاپ اسمیر و اچ پی وی منفی است بهتر است هر سه تا پنج سال این تست انجام شود
 • 65 سال به بالا: در این سن بنا به تشخیص پزشک ممکن است نیازی به انجام تست نباشد.
 • به طور کلی غربالگری، بهتر است از سن 21 سالگی یا 3 سال بعد از شروع فعالیت جنسی شروع شود.
 • پاپ اسمیر سنتی سالی یک بار و liquid-based  هر دو سال یکبار باید انجام شود. اگر جهت ویروس زگیل تست انجام شود، در صورت منفی بودن هر سه سال یکبار تست انجام شود.

آیا تست پاپ اسمیر درد دارد؟

خوشبختانه انجام این تست با درد همراه نمی باشد و شاید بنا به آستانه تحمل درد در برخی افراد کمی سوزش و درد احساس شود. این به دلیل نمونه برداری از بخش حساسی از بدن می باشد. به خاطر داشته باشیم که لکه بینی و سوزش چند روز بعد از انجام این تست طبیعی می باشد.

چه کسانی باید آزمایش پاپ اسمیر انجام دهند؟

در افراد زیر که افراد پر خطر شناخته می شوند، حتما باید تست پاپ اسمیر سالی یکبار انجام شود:

 • ازدواج زیر 16 سال
 • تعداد زایمان و سقط زیاد
 • نقص ایمنی
 • تست ویروس hpv یعنی ویروس زگیل تناسلی مثبت
 • درآوردن رحم به علت سرطان

اقدامات قبل از انجام تست پاپ اسمیر

قبل از انجام تست غربالگری دهانه رحم لازم است اقداماتی جهت آمادگی برای این تست و معتبر بودن نتیجه تست انجام دهید که به شرح زیر می باشد:

 • توصیه می شود دو روز قبل از انجام تست از رابطه جنسی و استفاده از ژل ها و کرم های واژینال اجتناب کنید.
 • پس از اتمام دوران پریود این تست انجام شود.

جواب تست پاپ اسمیر

غربالگری دهانه رحم می تواند پزشک را از وجود سلول های غیرطبیعی و مشکوک آگاه سازد. نتیجه تست پاپ اسمیر در صورتی که منفی باشد به معنای دیده شدن سلولهای طبیعی در دهانه رحم می باشد. در این موقعیت نیاز به بررسی های بیشتر وجود ندارد.

اگر سلول های مشکوک و غیرطبیعی در تست دیده شود نتیجه غربالگری مثبت می باشد و این به معنای سرطان نمی باشد.ممکن است برای بررسی بیشتر پزشک انجام آزمایش های بیشتری را برای شما تجویز کند.

سلول هایی که ممکن است در نتیجه آزمایش شما دیده شده باشد به شرح زیر می باشد:

سلول های سنگفرشی آتیپیک

این سلول ها نازک و مسطح هستند و در دهانه رحم سالم رشد می کنند در صورتیکه در نتیجه غربالگری به صورت غیرنرمال نشان داده شده باشند به معنی وجود سرطان نمی باشد. در این مواقع پزشک وجود ویروس  HPV مورد بررسی قرار می دهد. اگر هیچ ویروس خطرناکی وجود نداشته باشد این سلول ها نگران کننده نیستند.

سلول های غده ای غیرطبیعی

این سلول ها در دهانه رحم مخاط تولید می کنند و رشد می کنند. مشخص نیست که این سلول ها سرطانی هستند یا خیر. در صورتی که این سلول ها در نتیجه تست مشاهده شوند ممکن است پزشک بررسی های بیشتری برای شما در نظر بگیرد.

سلول آدنوکارسینوما

وجود این سلول ها در نتیجه غربالگری به احتمال زیاد به معنی وجود سرطان در دهانه رحم می باشد. در این صورت پزشک ممکن است از یک کولپوسکوپ برای بررسی بیشتر بافت دهانه رحم و واژن استفاده کند.

ضایعه اپتلیال سنگ فرشیگ خط زمان

این اصطلاح برای نشان دادن سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم به کار برده می شود. اگر تغییرات زیادی مشاهده نشده باشد به این معنی است که این سلول ها تا سرطانی شدن فاصله زیادی دارند ولی در صورتی که تغییرات زیاد باشند، زودتر به سرطان تبدیل می شوند و فرآیند های تشخیصی بیشتری نیاز می باشد.

کلام آخر

همانطور که گفته شد، غربالگری در تشخیص زود هنگام سلول های پیش سرطانی بسیار موثر است و انجام آن بسیار ساده، بدون درد و با هزینه کم در همه درمانگاه های زنان و مطب ها انجام می شود و 70 تا 80 درصد از مرگ و میر جلوگیری می کند.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *