نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
درد لگن بعد از عمل هیسترکتومی
[reading-time]

درد لگن بعد از عمل هیسترکتومی

درد لگن بعد از عمل هیسترکتومی یک نگرانی رایج در میان زنانی است که تحت این عمل جراحی قرار می گیرند. در حالی که هیسترکتومی می تواند باعث تسکین شرایط مختلف زنان شود، رسیدگی به هر گونه ناراحتی پس از عمل، از جمله درد لگن، مهم است. در این مقاله، علل درد لگن پس از هیسترکتومی، استراتژی‌های مدیریت موثر و زمان مراجعه به پزشک برای علائم پایدار را بررسی خواهیم کرد.

درد لگن بعد از عمل هیسترکتومی

جدول محتوا

درک درد لگن بعد از هیسترکتومی

هیسترکتومی شامل برداشتن رحم با جراحی است و در برخی موارد ممکن است شامل برداشتن دهانه رحم، تخمدان ها و لوله های فالوپ نیز باشد. در حالی که این روش می تواند شرایطی مانند فیبروم رحم، اندومتریوز یا افتادگی رحم را کاهش دهد، همچنین می تواند به دلیل عوامل مختلف منجر به درد موقت یا طولانی مدت لگن شود.

علل درد لگن بعد از هیسترکتومی

علت درد لگن بعد از هیسترکتومی شامل:

1. ترومای جراحی: خود فرآیند جراحی می تواند باعث آسیب بافتی شود و منجر به درد بعد از عمل در ناحیه لگن شود. این ناراحتی معمولاً با بهبودی بدن کاهش می‌یابد، اما می‌تواند تا مدتی پس از جراحی باقی بماند.

2. تشکیل بافت اسکار: تشکیل بافت اسکار در محل جراحی که به عنوان چسبندگی شناخته می شود، می تواند باعث درد و ناراحتی لگن شود. چسبندگی بین اندام ها یا بافت ها ایجاد میشود که منجر به محدودیت حرکت و درد شود.

3. آسیب عصبی: اعصاب ناحیه لگن در حین جراحی تحت تأثیر قرار گرفته و منجر به درد نوروپاتیک یا تغییر احساسات در ناحیه لگن میشود.

4. اختلال عملکرد کف لگن: هیسترکتومی می تواند بر عضلات و بافت های همبند کف لگن تاثیر بگذارد و منجر به اختلال عملکرد کف لگن و درد مرتبط شود.

5. آندومتریوز یا فیبروم: در برخی موارد، درد لگن به دنبال هیسترکتومی ممکن است به شرایط زمینه‌ای مانند آندومتریوز یا فیبروم‌های باقی‌مانده که در طی جراحی به طور کامل برداشته نشده‌اند، نسبت داده شود.

درد لگن پس از عمل هیسترکتومی

مدیریت درد لگن بعد از هیسترکتومی

برای درمان درد لگن بعد از هیستروسکوپی می توانید موارد زیر را انجام دهید:

1. داروهای ضد درد: برای مدیریت ناراحتی بعد از عمل، داروهای مسکن بدون نسخه یا تجویزی توصیه شود. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند به کاهش التهاب و کاهش درد کمک کنند.

2. فیزیوتراپی کف لگن: فیزیوتراپی کف لگن می تواند به رفع اختلال عملکرد کف لگن و بهبود تون و عملکرد عضلات در ناحیه لگن کمک کند. تکنیک هایی مانند تمرینات کف لگن، مفید باشد.

3. گرما درمانی: اعمال گرما در ناحیه لگن، مانند استفاده از کمپرس گرم، می تواند به شل شدن عضلات و کاهش درد لگن کمک کند.

4. تکنیک های آرامش: استرس و تنش می تواند درد لگن را تشدید کند. تمرین تکنیک های تمدد اعصاب مانند تنفس عمیق، مدیتیشن یا تصویرسازی هدایت شده می تواند به کاهش سطح استرس و تقویت آرامش کمک کند.

5. درمان جایگزینی هورمون: در مواردی که درد لگن به عدم تعادل هورمونی به دنبال هیسترکتومی نسبت داده می شود، درمان جایگزینی هورمونی (HRT) ممکن است برای کاهش علائم تجویز شود.

6. مداخله جراحی: در برخی موارد، مداخله جراحی برای رفع عوارضی مانند چسبندگی یا فیبروم های باقیمانده که باعث درد لگن می شود، ضروری است. تکنیک‌های کم تهاجمی، مانند جراحی لاپاراسکوپی، ممکن است برای به حداقل رساندن درد پس از عمل و زمان بهبودی مورد استفاده قرار گیرند.

درد لگن پس از عمل هیسترکتومی

زمان مراجعه به پزشک

در حالی که درجاتی از ناراحتی لگن پس از هیسترکتومی طبیعی است، ضروری است که علائم خود را تحت نظر داشته باشید و در صورت تجربه هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

– درد لگنی مداوم یا بدتر که با دارو یا سایر اقدامات محافظه کارانه بهبود نمی یابد.

– درد شدید لگن همراه با تب، لرز یا سایر علائم عفونت.

– علائم جدید یا غیر عادی مانند خونریزی شدید، ترشحات واژن یا مشکل در ادرار کردن.

– تغییر در عادات روده یا عملکرد ادرار.

– درد یا تورم در پاها که نشان دهنده وجود لخته خون است.

نتیجه گیری

درد لگن پس از هیسترکتومی یک نگرانی رایج برای بسیاری از زنان است، اما مهم است که بدانیم که می توان به طور موثر با رویکرد صحیح آن را مدیریت کرد.

سوالات متداول

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *