نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
درمان ناباروری با IUI
[reading-time]

درمان ناباروری با IUI

بارور شدن و داشتن فرزند یکی از موارد مهم وحیاتی در زندگی زناشویی می باشد که موجب گرم تر شدن  شیرین ترشدن زندگی زوجین می گردد.

برخی مواقع ممکن زوجین با توجه به اقداماتی که برای فرزند دار شدن داشته اند اما نتیجه موفقی دریافت نکرده باشند و از داشتن بچه نا امید شده باشند، توجه داشته باشید که ناباروری به معنای ناتوانی جنسی یک زوج در باردار شدن، پس از یک سال تلاش جنسی ،می باشد که علل ناباروی می تواند مربوط به مرد یا زن و یا هر دو باشد.

یکی از روش هایی که امروزه برای درمان ناباروی مورد استفاده قرار می گیرید تلقیح درون رحمی می باشد.

با ما همراه باشید تا در این مقاله در رابطه با این روش باروری بیشتر آشنا گردید.

درمان ناباروری با IUI

جدول محتوا

درمان ناباروری با IUI

تلقیح درون رحمی که با عنوان  IUI از آن نام برده می شود، روشی است که مستقیما اسپرم در داخل رحم قرار داده می شود. مهم ترین نکته در بهره گیری از این روش این است که برای افزایش احتمال باروری، درمان حتما باید زمانی انجام گیرد که تخمک گذاری انجام شده و زمان آزاد سازی آن می باشد. هدف از انجام روش لقاح مصنوعی یا همان IUI، این است که اسپرم در داخل لوله های فالوپ حرکت کرده و با تخمک آزاد شده تلقیح یافته تا باروری رخ دهد. از آنجایی که ناباروی علل و دلایل مختلفی دارد،لقاح داخل رحمی لازم است با مصرف دارو های مربوطه که پزشک متخصص تجویز می نماید همراه باشد.

ناباروری

علل بهره گیری از روش  IUI

به طور کلی می توان گفت که قدرت و توانایی زوجین در بارداری بسته به عوامل مختلقی می باشد از این رو بهره گیری از روش تلقیح درون رحمی در مواردی که در ذیل عنوان می شود استفاده می گردد:

اسپرم اهدایی

در برخی موارد طبق تشخیص پزشک لازم است که از اسپرم اهدایی استفاده شود. اهدای اسپرم را می توان یک روش درمان ناباروری برای مردان به حساب آورد؛ در این روش مشکل ناباروری مربوط به مرد بوده که دارای اسپرم صفر یا اسپرم با شکل های غیر معمول است. اهدای اسپرم به معنای گرفتن مایع منی حاوی اسپرم آزاد از یک فرد و هدیه دادن آن به زوج دیگری است.

ناباروری نامشخص

در این نوع از ناباروری تلاش برای بارداری چندین بار انجام می شود اما نتیجه بخش نبوده و پس از انجام آزمایشات مختلف هم علتی برای ناباروری در مرد یا زن دیده نمی شود. لقاح داخلی رحمی به عنوان اولین  روش درمانی برای درمان زوجینی درنظر گرفته می شود که که علت ناباروری نامشخصی دارند.

اندومتریوز

در این موارد همزمان برای انجام لقاح باروری پزشک متخصص دارو هایی تجویز می نماید تا پس از بهره گیری از این روش تخمک به کیفیت مطلوب و مناسبی برسد تا نتیجه پس از انجام لقاح موفقیت آمیز باشد.

ناباروری از طرف مرد

پایین بودن کیفیت و تعداد اسپرم ها یکی دیگر از دلایلی است که لازم است از روش IUI کمک گرفت، در این روش پس از جداسازی اسپرم هایی که کیفیت مطلوبی دارند عمل لقاح انجام می گیرد.

مشکلات رحمی

زمانی که عمل تخمک گذاری در داخل رحم انجام می شود ،موکوز تولید شده تا شرایط مناسبی برای رسیدن اسپرم به تخمک برای لقاح فراهم نماید.

اگر موکوز دهانه رحم داری صخامت زیادی باشد مانع از حرکت اسپرم می گردد. در این موارد نیز می توان از روشIUI برای ورد مستقیم اسپرم به داخل رحم بهره جست.

مشکلات مربوط به تخمک گذاری

مشکلات تخمک گذاری یکی دیگر از علل ناباروی می باشد این مشکلات عبارت است از عدم تخمک گذاری و یا کم بودن تعداد و همچنین پایین بودن کیفیت بودن تخمک ها، که با استفاده از این روش می توان این مشکل را نیز رفع نمود.

آمادگی های لازم برای انجام IUI

 • آماده سازی نمونه اسپرم و جداسازی ناخالصی ها از اسپرم به منظور انجام لقاح با اسپرم فعال و با کیفیت
 • بررسی تخمک گذاری با اندازه گیری دمای بدن و بررسی زمان مناسب تخمک گذاری(با آزاد شدن هورمون LH دمای بدن نیز بالا می رود)
 • تعیین زمان مناسب درمان که یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری انجام می گیرد

بیشتر بخوانید : عمل پانکچر یا تخمک کشی چگونه انجام می شود؟

روند درمان ناباروی با روش IUI

IUI در مواردی انجام می گیرد که تحرک اسپرم کم باشد؛ در واقع یک کمک ناباروری است و شانس بارداری را 30% افزایش میدهد.
نحوه‌ی انجام به این صورت است که در زمان تخمک گذاری خانم (وقتی که تخمک ها به سایز ایده آل برسد) در آزمایشگاه مایع منی از همسر گرفته می شود و سپس آزمایشگاه مایع منی غنی از اسپرم سالم را تحویل می دهد .

 1. اسپرم سالم به انتهای کاتتر (لوله ای ظریف وانعطاف پذیر) قرار داده می شود.
 2. کاتتراز طریق واژن در داخل رحم قرار داده می شود.
 3. در نهایت کاتتر از واژن خارج می گردد .
 4. از بیمار خواسته می شود که مدت کوتاهی به پشت دراز بکشد و سپس به منزل بازگردد. بیمار می تواند بدون هیچ محدودیتی به انجام فعالیت های روزانه بپردازد، لازم به ذکر است که ممکن است چند قطره خون نیز مشاهده گردد که جای نگرانی ندارد و امری طبیعی است.
 1. دو هفته بعد از انجام IUI، بیمار با مراجعه به پزشک متخصص و انجام تست بارداری و آزمایش خون، هورمون های بارداری مورد تشخیص قرار می گیرد. در صورت عدم بارداری خانم عمل IUI مجددا انجام می گیرد. این روش احتیاج به یک پروسه درمانی  3 تا 6 ماهه دارد تا بتوان شانس بارداری را افزایش داد.
درمان ناباروری به روش IUI

نکات مهم برای افزایش شانس موفقیت در روش IUI

برای زنان:

 • نزدیکی پس از انجام این روش محدودیتی ندارد مگر آن که خانم دچار خونریزی شده باشد که باید تا 48 ساعت از مقاربت پرهیز کرد.
 • در صورتی که شیاف گذاشته می شود، خانم نباید استخر برود و شنا کند. در غیر این صورت ممانعتی برای شنا کردن وجود ندارد.
 • مصرف دارو ها و ویتامین های بارداری می تواند به جوابدهی بهتر این روش کمک کند. بهتر است ویتامین های بارداری از فردای انجام IUI مصرف شوند.
 • رژیم غذایی و پرهیز از مصرف سیگار و الکل و سایر دخانیات در نتیجه بخش بودن این درمان موثر است. همچنین بهتر است فرد در مصرف کافئین نیز مراعات کند.

برای مردان:

 • در مردان نیز رژیم غذایی سالم و حاوی فیبر و سبزیجات موثر است.
 • مصرف ویتامین ها و نداشتن استرس یکی از عوامل مهم در پاسخ دهی نسبت به روش IUI است.
 • مرد نباید سیگار یا مشروبات الکلی مصرف کند زیرا سبب تغییر در DNA اسپرم ها یا تخریب آن ها می شود. همچنین می تواند در اسپرم ها تغییر شکل ایجاد کند و اسپرم قابلیت نفوذ به تخمک ها را از دست بدهد.
 • حتما مصرف هر دارو حتی انتی بیوتیک ها به پزشک اطلاع داده شود.
 • مرد از حمام داغ یا پوشیدن لباس زیر یا شلوار تنگ باید جلوگیری کند زیرا سبب کم شدن اسپرم یا اختلال در نعوظ می گردد.

در پایان این که…

لقاح مصنوعی درون رحمی یاIUI روشی است موثر در درمان ناباروریمی باشد در این روش، اسپرم از بدن مرد گرفته شده ومستقیما در داخل رحم قرار می گیرد.

درمان ناباروری با بهره گیری از IUI روشی کم تهاجمی می باشد که درصد موفقیت بسیار بالایی به همراه دارد.

 درصورتی که به دنبال بهترین متخصص زنان و نازایی در تهران هستید با مطالعه مقاله مربوطه می توانید اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه کسب نمایید تا با فراغ بال بتوانید پزشک متخصص خوب زنان را برای خویش برگزینید.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *