نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
از صفر تا صد درمان نازایی
[reading-time]

از صفر تا صد درمان نازایی

به طور کلی هرگاه زوجین (در صورت داشتن زیر 35 سال)  بعد از 12 ماه رابطه جنسی بدون روش های پیشگیری موفق به بارداری نشوند ، می توان احتمال داد یکی از زوجین به مشکلات ناباروری دچار است. این زمان در زنان بالای 35 سال 6 ماه است.  مشکلات باروری در هر دو جنس خانم ها و آقایان دیده شده است. نکته قابل توجه این است که در برخی انواع ناباروری گامت یا سلول جنسی ایجاد می شود، ولی عمل لقاح بنا به دلایلی انجام نمی شود. حدود 10 تا 15 درصد از زوجین به ناباروری دچار هستند هر چند امروزه با روش های درمانی، بسیاری از آن ها قابل درمان است. در این مقاله از سایت دکتر نادره شایگان، متخصص زنان، زایمان و نازایی به موضوع درمان نازایی بیشتر می پردازیم:

بررسی ها نشان داده است حدود 10 تا 15 درصد از زوجین به ناباروری دچار هستند هر چند امروزه با بهره گیری از روش های درمانی، بسیاری از آن ها قابل درمان هستند.

جدول محتوا

علل نازایی

 عدم کارکرد صحیح دستگاه تناسلی از جمله مواردی است که به ناباروری منجر می شود. برای باروری و تولید مثل  سلامت و کار کرد صحیح فرایند های ساخت تخمک و اسپرم ، تخمک گذاری و توانایی حرکت اسپرم ، تکامل و توانایی رحم برای جایگزینی و رشد جنین و… همه این فرایند ها لازم است تا تولید مثل تکمیل شده و زوجین صاحب فرزند شوند . اخلال در هر یک از این موارد می تواند از دلایل ناباروری در زنان یا مردان باشد.

در ایران میزان ناباروری از میانگین جهانی بیشتر است. آمارها نشان می دهند در زوج های نابارور 60 درصد دلایل ناباروری مردان هستند.

علل ناباروری در مردان

عدم تولید اسپرم سالم در مردان از دلایل اصلی ناباروری در مردان است. این اختلال می تواند به علت عدم توانایی حرکت یا وجود ایرادی در شکل و تعداد اسپرم های تولید شده باشد. عدم توانایی اسپرم در نفوذ به غشای تخمک و تکمیل فرایند لقاح نیز از عوامل ناباروری در مردان است.

همچنین عوامل زیر نیز می توانند از عوامل ناباروری در مردان باشند؛

  • رشد نامناسب بیضه ها یا کوچک بودن آن ها
  • اختلال در ترشح هورمون ها یا برخی سندروم ها مثل سندروم کالمن
  • بالا بودن بیضه و بیماری واریکوسل
  • برخی عفونت های مخل در عملکرد بیضه ها

و…

علل نازایی در زنان

نازایی زنان دلایل متعددی دارد: ازجمله مواردی که باید به آن اشاره کرد سن باروری در زنان است . بعد از سن 35 سالگی در خانم ها احتمال باروری کاهش می یابد البته این عدد بسته به وضعیت سابقه خانوادگی فرد تا حدودی متغیر است.

عامل دیگری که قدرت باروری را تحت تاثیر قرار می دهد  تعادل هورمون های جنسی در زمان لقاح و فاصله زمانی لقاح و تخمک گذاری است. ( نباید فاصله زمانی زیادی داشته باشند.)

درمان نازایی در زنان

برخی از اختلالات ایجاد شده در زنان که به ناباروری ختم می شود ممکن است به علت عدم تخمک گذاری باشد .در افرادی که دوره قاعدگی منظم ندارند احتمال عدم تخمک گذاری بیشتر است . عدم تخمک گذاری می تواند به دلایل اضافه وزن یا کمبود وزن، اختلالات تیروئیدی یا هورمونی و همچنین برخی بیماری ها مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک باشد. از اصلی ترین دلایل ناباروری در زنان عدم تولید تخمک سالم است که می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. همچنین مسدود بودن یکی از لوله های رحمی میتواند مانعی در رسیدن اسپرم به تخمک باشد و باعث عدم باروری شود.

از دیگر دلایل ناباروری در زنان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اندومتریوز (رشد یاخته های مشابه رحم بیرون از آستر رحم)
  • تخمک های ضعیف
  • حساسیت به اسپرم

عوامل گفته شده و موارد بسیار دیگری هستند که می توانند ناباروری در زن و مرد را باعث شوند. خبر خوشحال کننده این است که امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی، ناباروری قابل درمان است. با اقدام به موقع و پیگیری روند درمان می توان برای بارداری اقدام کرد .

درمان نازایی

همانطور که خواندید ناباروری در هر جنس علل گوناگونی دارد . به علت طیف گسترده عواملی که باعث ناباروری می شود درمان ها نیز گوناگون و متنوع است و گاها با درمان منشاء مشکل عدم باروری حل شده و مشکلات تولید مثل حل می شود. برای مثال جراحی واریکوسل درمردان میتواند به طور کامل مشکل ناباروری را درمان کند .

درموارد دیگر می توان از روش های نوینی که امروزه در سطح جهان مطرح است برای باروری و تداوم نسل استفاده کرد. متداول ترین روش هایی که استفاده می شود می توان به رحم اجاره ای و درمان نازایی به روش روش آی وی اف اشاره کرد. این روش ها به خصوص در زنانی که دارای مشکلات رحمی هستند  و رحم آنها توانایی نگه داری از جنین را ندارد یا حتی به صورت مادر زادی فاقد رحم هستند بسیار کارامد است . در روش آی وی اف با انجام لقاح آزمایشگاهی درمحیط کنترل شده آزمایشگاه اسپرم و تخمک درخارج از بدن لقاح می یابند. در روش رحم اجاره ای نیز، تخم لقاح یافته در رحم زن دیگری که توانایی نگه داری از جنین را دارد جایگزین می شود. و فرآیند جایگزینی در بدن شخصی به غیر از مادر ادامه می یابد. این روش ها تنها درصورتی قابل اجراست که زن و مرد دارای گامت  باشند .

اما درصورتی که زن یا مرد توانایی تولید گامت را نداشته باشند می توان از روش های اهدای تخمک و اسپرم یا حتی جنین استفاده کرد.

دارو درمانی ، جراحی ، درمان ناباروری به روش آی یو آی و میکرواینجکشن و… نیز از دیگر روش های درمانی ناباروری هستند که پزشک متناسب با  مشکلی که باعث ناباروری شده هر یک از این روش ها را بکار می گیرد.

برای تشخیص نازایی و علل آن می توانید با مراجعه به پزشک زنان و انجام معاینه به باروری یا عدم آن و همچنین علت آن آگاه شوید. برای درمان یا تشخیص ناباروری بهتر است زوجین همراه هم به اورولوژیست یا پزشک زنان مراجعه کنند. در ایران روش های آی وی اف و آی یوآی رواج  بیشتری دارد و قابل ذکر است که این روش های درمانی در مراکز درمانی دولتی با 85 درصد تخفیف انجام می شود. اما مراکز غیر دولتی شامل این تخفیف نمی شوند.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *