نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
شانس دو قلو زایی چگونه افزایش می یابد؟
[reading-time]

شانس دو قلو زایی چگونه افزایش می یابد؟

در این مقاله سعی شده است که در مورد مسائلی چون عوامل مستعد و عوارض دوقلوزایی مطالبی گردآوریی شود. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دوقلوزایی بهتر است که این متن را تا انتها مطالعه نمایید. ما را با ادامه مطلب همراهی بفرمایید.

دوقلویی به عنوان حاملگی پرخطر محسوب می شود و بهتر است هر چه زودتر تشخیص داده شده و از مراقبت های ویژه برخوردار شوند. تشخیص زودهنگام دوقلویی خیلی مهم است و در سه ماهه اول بارداری توسط سونوگرافی تشخیص صورت می گیرد. باید بگوییم که کیسه های جنینی در سونوگرافی باید تشخیص داده شود که آیا دو یا سه کیسه ای جنینی جداگانه است یا یک کیسه ای جنینی حاوی دو جنین است.

در بسیاری از موارد مشاهده شده است که در ابتدای بارداری امکان دوقلویی و یا سه قلویی وجود داشته باشد اما با گذشت زمان یکی از قل‌ها خود به خود از بین برود.

جدول محتوا

مهمترین عواملی که شانس دوقلویی را بالا می برد از زبان دکتر نادره شایگان

حاملگی های چند قلویی چگونه اتفاق می‌افتد؟

حاملگی چند قلویی حاصل لقاح دو یا چند تخمک در یک سیکل قاعدگی است که باعث دوقلویی چند تخمکی و یا دی زایگوت می شود و یا از تقسیم یک تخمک لقاح شده که به دو یا چند قسمت باعث تولید دوقلوهای تک تخمکی و یا همان منوزیگوتیک (همسان) می شود. این حاملگی معرف مسیر و روند مخاطره آمیز برای مادر و نوزاد متولد نشده‌ی وی است.

در حاملگی های تک تخمکی اگر تقسیم دیر انجام شود منجر به دوقلو های به هم چسبیده می شود. میزان دوقلوهای تک تخمکی در کل جهان ثابت است، یک به 250 زایمان، ولی دوقلو های دو تخمکی متغیر و وابسته به مسائل زیادی است که در ذیل به آنان اشاره خواهد شد.

دوقلو

مقایسه‌ی دوقلویی تک تخمکی و دو تخمکی

حاملگی دوقلویی یا چندقلویی در مجموع به دو گروه تقسیم می شود:

دوقلو های تک تخمکی و دوقلو های دو تخمکی.

همانطور که از اسم ها پیداست دوقلوی تک تخمکی از تقسیم یک تخمک بوجود می آیند ولی دوقلو های چند تخمکی ماحصل لقاح همزمان چند تخمک با اسپرم های جداگانه است.

دوقلو های تک تخمکی اصولا هم جنس و همسان هستند و به نسبت به حاملگی چندقلویی تعدادشان کم است.

حاملگی های تک تخمکی جزء حاملگی های بسیار پر خطر می باشند چون شانس مرگ و میر ، به هم چسبیدگی و مشکلات ژنتیکی جنین بیشتر است.

به محض مشخص شدن حاملگی دوقلویی تک تخمکی مادر باید تحت نظر متخصص زنان مجرب قرار گیرد. این نوع از بارداری به مراقبت های خاصی نیاز دارد و لازم است مادر مکرراً ویزیت شود. سونوگرافی‌های مکرر از جمله اقداماتی است که باید این مادران حتما به طور مرتب انجام دهند.

چه عواملی شانس دوقلوزایی را افزایش می دهد؟

در این قسمت از مقاله عواملی را بیان خواهیم کرد که شانس بارداری دوقلو را برای مادر بیشتر خواهد کرد:

در حیوانات با بهبود وضعیت تغذیه تعداد جنین‌ها افزایش پیدا می‌کند. این مسئله نیز در انسان ها نیز صدق می کند. رژیم غذایی مادر باید بتواند نیازهای هر دو جنین را برآورده کند.


تعداد زایمان ها و سن

با افزایش سن مادر و تعداد زایمان ها شانس حاملگی دوقلویی بالا می رود.


نژاد

دوقلویی زایی در نژاد سیاه پوستان نسبت به سفید پوستان بیشتر است.


سابقه خانوادگی و وراثت

سابقه دوقلویی در مادر، خواهر و یا خود فرد که یکی از قل هاست و یا سابقه زایمان دوقلویی داشته بیشتر است.


افزایش وزن همراه با قد بلند

این مسئله اگر همراه با تغذیه مناسب همراه باشد، 25 الی 30 درصد بیشتر از خانم های قد کوتاه و لاغر محروم از تغذیه مناسب، شانس بارداری دوقلویی دارند.


سیکل قاعدگی و استفاده از داروی تحریک تخمک گذاری

در اولین سیکل بعد از قطع قرص های جلوگیری شانس دوقلویی بالا می باشد. همچنین استفاده از داروهای تحریک تخمک گذاری جهت بارداری، مخصوصا در ای وی اف IVF ناباروری به طور رایج به مقدار زیاد دارو استفاده می شود، به طور قابل توجهی دوقلویی زایی افزایش پیدا می کند.

قبلا جهت کاشت از 3 الی 4 جنین استفاده می شد اما اخیرا توصیه شده است که در خانم های زیر 35 سال که با پیش آگهی مطلوب نباید بیش از 2 جنین انتقال داده شود. این اقدام به طور کار آمد سبب کاهش میزان حاملگی های چند قلویی شده است.


عوارض حاملگی های چند قلویی بر مادر

همانطور که درخواست ها و اشتیاق خانواده ها برای داشتن فرزند دوقلو یا چندقلو زیاد است، باید دانست که خطر چنین بارداری هایی برای مادر بسیار بالاتر است. به عنوان مثال خطرات زیر ممکن است در طول بارداری برای مادر اتفاق بیفتد:

 • افزایش سقط خود به خودی در دوقلوها
 • افزایش ویار حاملگی
 • امکان کم خونی
 • مسمومیت حاملگی
 • افزایش فشارخون
 • کبد چرب حاد بارداری
 • به علت تعدد جفت ها، امکان وجود جفت سرراهی
 • زایمان زودرس
 • افزایش شانس سزارین
 • خونریزی های بعد از زایمان
 • احتمال عمل هیسترکتومی یعنی در آوردن رحم به علت خونریزی های کنترل نشده

عوارض حاملگی های چندقلویی برجنین

 • افزایش اختلالات ژنتیکی مخصوصا در تک قلوها
 • عدم تطابق رشد دوقولوها
 • از بین رفتن یک قول قبل از شروع دردهای زایمانی
 • محدودیت رشد داخل رحمی در دوقلوهای تک تخمکی ارتباط عروق دو جنین باعث می شود که خون از یکی از قل ها وارد دومی شود، در نتیجه یکی از قول ها کم خون و دیگری دچار نارسایی قلبی خواهد شد.
 • مرگ و میر جنین تک تخمکی نسبت به دو تخمکی بالاست.
 • زایمان قبل از موعد که یکی از دلایل اصلی افزایش میزان مرگ و میر دوران نوزادی در دوقلوهاست.
دوقلویی زایی

مراقبت های دوران بارداری در مادران دوقلویی و یا بیشتر

هدف از مراقبت های دوران بارداری چند قلویی که نظارت دقیق بر مادر و جنین های است که از این عوارضی که مطرح گردید پیشگیری شد به خصوص زایمان زودرس.

 در بسیاری از مراکز حاملگی های چند قلوای از هفته ی 22 به بعد هر دو هفته یک بار باید ویزیت شوند. و هر چهار هفته یک بار در حاملگی های تک تخمکی سونوگرافی انجام می‌شود و در دو تخمکی‌ها هر 6 هفته یک بار. رشد جنین ها، وزن جنین ها و مقدار مایع دور جنین حتما باید مورد بررسی قرار گیرد.

تاثیر رژیم غذایی در دوقلوزایی

علاوه بر ویزیت های مکرر باید اطمینان حاصل شود که رژیم غذایی مادر می تواند نیاز های اضافی در مورد کالری، پروتئین، مواد معدنی، ویتامین ها را برآورده کند و دستیابی به اضافه وزن معادله 17 الی 24 کیلو را تامین نماید و 40 تا 45  کیلو کالری نسبت به رژیم غذایی اضافه شود.

برای کاستن از میزان زایمان پره ترم از در زنان دارای حاملگی های چند قلویی محدود کردن فعالیت‌های فیزیکی، ترک زودهنگام فعالیت‌های شغلی، ویزیت های مکرر، بررسی سونوگرافیک مکرر، آموزش دادن به مادر در مورد خطرات زایمان زودرس

نحوه ی زایمان بستگی به شرایط مادر و جنین دارد، در تک قلوها متناسب با بررسی های انجام شده و سونوگرافی امکان دارد مشکلی پیش بیاید در مورد عدم تطابق در مورد رشد که می شود زایمان 34 هفته تا 37 هفته انجام بگیرد، در دوقلوهای دو تخمکی اگر شرایط خوب باشد، امکان زایمان طبیعی وجود دارد و دوقلویی حتما باید با حضور جراح و متخصص زنان و زایمان خبره صورت بگیرد.

در زایمان قل اول مشکلی ندارد اما در زایمان قل دوم باید مداخله انجام گیرد که از عرضی شدن قل دوم جلوگیری به عمل آید و به موقع زایمان انجام بگیرد. در مواردی بعد از خروج قل اول جهت خروج قل دوم نیاز به زایمان سزارین می شود. حتما باید متخصص بیهوشی در بیمارستان حضور داشته باشد.

کلام آخر

درصورتی که به دنبال بهترین متخصص زنان و نازایی در تهران هستید با مطالعه مقاله مربوطه می توانید اطلاعات جامع و کاملی در این زمینه کسب نمایید تا با فراغ بال بتوانید پزشک متخصص خوب زنان را برای خویش برگزینید.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

6 دیدگاه ها
 1. Hasium

  یعنی اگر دوقلو نداشته باشیم
  میتونیم کاری کنیم خودمون دوقلو بیاریم ⁉️

  پاسخ
  • drshayegan

   بله

   پاسخ
 2. مهدا

  سلام وقت بخیر بنده۱سال و نیمه قرص وروژست مصرف میکنم بخاطر کیست شکلاتی ۲۲در۱۳سانتی در تخمدان راست ام.میخوام باردار شم میتونم دوقلو باردار بشم؟طبیعی شانسی دارم با اینکه ارثی نیست در خونوادم؟

  پاسخ
  • drshayegan

   سلام دوست عزیز کیست ۲۲سانت خیلی بزرگ است احتمالا ۲۲ میلیمتر باشد با ۲۲سانت حاملگی تک قلو هم خطرناک است

   پاسخ
 3. زهرا

  سلام، به روش ای وی اف باردارم، تست بتا در روز 16 انتقال 2150بوده و در روز 19 ام بعد انتقال 11600بوده احتمال چند قلویی چقدر هست؟ ممنون

  پاسخ
  • drshayegan

   سلام حدود۷۰درصد می باشد

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *