نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
فریز کردن زخم دهانه رحم
[reading-time]

فریز کردن زخم دهانه رحم

فریز کردن یک روش ساده و امروزی برای از بین بردن زخم های دهانه ی رحم است. این درمان همان روش کرایوتراپی است که توسط دستگاه کرایو و اکسید نیتروژن انجام می شود. در این درمان کافی است با انجام کولپوسکوپی بفهمیم زخم خوش خیم است و یا بدخیم. در صورتی که بدخیم باشد سلول های سرطانی بوده و درمان مخصوص سرطان را باید آغاز کنیم. اما اگر معلوم شود خوش خیم است کافی است برای کرایو تراپی اقدام کنیم.

جدول محتوا

زخم دهانه رحم چیست؟

درواقع زخم دهانه رحم نوعی التهاب است که می تواند ساده یا پیچیده بوده و با تغییرات سلولی همراه می باشد. این التهاب دقیقا در دهانه ی رحم ایجاد می شود. تشخیص نوع این زخم ها فقط با کولپوسکوپی توسط پزشک قابل انجام است. پس از گرفتن نتیجه ی آزمایشات و تست پاپ اسمیر و اطمینان از سرطانی نبودن سلول ها می توان کرایوتراپی را آغاز کرد. کرایو تراپی با فریز کردن زخم درمان را انجام می دهد.

دلایل ایجاد زخم دهانه رحم:

  1. بارداری یا زایمان های زیاد
  2. استفاده از آی یو دی برای سال های طولانی
  3. خوردن قرص ضد بارداری زیاد در سنین پایین
  4. استفاده بیش از حد از تامپون
  5. عفونت های پی در پی واژن
  6. سرطان دهانه رحم

نکات لازم قبل از درمان:

اولین نکته مراجعه به دکتر متخصص است که پس از تشخیص بهترین درمان انجام شود. قبل از این درمان نیاز به انجام کار خاصی نداریم. بهتر است پیش از شروع درمان فقط در رابطه با دارو هایی که مصرف می کنیم با پزشک مربوطه مشورت کنیم. اگر دارو رقیق کننده ی خون باشد ممکن است پزشک قطع مصرف را برای چند روز درخواست کند. در صورتی که از دارو ها یا کرم های مربوط به واژن و رحم استفاده می کنید حتما پزشک را در جریان بگذارید.

حتما روز انجام فریز غذای سبک بخورید تا دچار حالت تهوع نشوید. حداقل 24 ساعت قبل از مراجعه برای کرایوتراپی، از رابطه جنسی و استفاده از تامپون خودداری کنید.

یکی از کار هایی که بسیاری از افراد انجام می دهند و اشتباه است دوش گرفتن و یا شستشوی واژن با مایعات شستشو قبل از مراجعه است.

بهترین زمان انجام فریز کردن پس از قاعدگی است تا بیمار بتواند بهداشت محیط را حفظ کند. پس بهتر است در زمان عادت ماهانه اقدام به انجام این کار نکنیم. همچنین انجام کرایوتراپی در زمان بارداری پیشنهاد نمی شود. حتی اگر مشکوک به بارداری هستید حتما پزشک مربوطه را مطلع نمایید.

نحوه انجام فریز کردن:

فریز کردن برای زخم های مزمن و یا سلول های تغییر یافته در مراحل اولیه مورد استفاده قرار می گیرد و هرگز در عفونت های حاد از این روش استفاده نمی شود. فرد نباید مبتلا به عفونت باشد. مصرف دارو های ضد درد مانند بروفن با تایید پزشک مربوطه می تواند در جلوگیری از انقباض عضلات موثر باشد.

ابتدا بیمار روی تخت ژنیکولوژی دراز کشیده و پزشک فریز کردن را آغاز می کند. پزشک در ابتدا با استفاده از اسپکولوم واژن را باز کرده و سپس بوسیله ی کولپوسکوپ شروع به بررسی تمام زخم ها می کند. سپس سراغ دستگاه کرایو می رود.

کرایو دستگاهی است که دارای یک تانک اکسید نیتروژن بوده و توسط شلنگی به پروب کرایو متصل است. گاز از طریق این شلنگ به پروب منتقل شده و دمای منفی 65 درجه ایجاد می کند.

قبل از قرار دادن پروب روی زخم، باید زخم را برای جلوگیری از ایجاد عفونت با بتادین شستشو داد. سپس پروب را دقیقا روی زخم در دهانه ی رحم گذاشته وگاز را باز می کنیم. با یخ زدن پروب، آب سلول ها یخ زده و سبب ترکیدن سلول می شوند. بدین ترتیب سلول های سطحی دهانه ی رحم تخریب می شوند. این روش در مجموع 3 تا 5 دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی ندارد، زیرا درد نداشته و فقط حین انجام آن ممکن است فرد دچار کمی سوزش یا گرفتگی عضلات شود.  پس از انجام این روش ممکن است با مقداری آبریزش مواجه باشید. جای نگرانی نیست و همان آب سلول های تخریب شده است که خارج می شوند و نیاز است که تا قطع این آبریزش از نوار بهداشتی استفاده کنیم.

این روش در صورتی که در کلینیک مجهز و پایبند به اصول بهداشتی توسط متخصص زنان انجام شود، هیچ گونه عوارضی ندارد.

جوابدهی این روش به این صورت است که در عرض یک تا دو ماه سلول های سالم جایگزین سلول های تخریب شده می شوند و فرد به طور کامل درمان می شود.

کرایوتراپی زخم دهانه رحم

ارتباط فریز دهانه رحم و سرطان:

سرطان دهانه رحم معمولا در اثر همین زخم ها ایجاد می شوند. بنابراین در صورتی که این زخم ها به موقع تشخیص داده شده و درمان شوند می تواند از تبدیل شدن به سلول سرطانی جلوگیری کرد. این روش با ایجاد یخ زدگی در سلول ها آن ها را تخریب کرده و از رشد و تبدیل شدن آن ها به سلول سرطانی جلوگیری می کند.

در نتیجه درمان زخم های دهانه رحم بسیار مهم است زیرا در مواردی می تواند باعث تبدیل این سلول ها به سلول های سرطانی شود.

نکات پس از درمان:

  1. جلوگیری از نزدیکی تا یک ماه
  2. عدم استفاده از تامپون تا 4 هفته بعد
  3. مراجعه به پزشک برای معاینه، یک ماه بعد از فریز کردن
  4. استفاده منظم از کرم واژینال تجویز شده

عوارض فریز کردن:

کرایوتراپی عوارض نداشته و فقط ممکن است فرد فقط دچار میزان کمی لکه بینی شود.

نتیجه گیری

با توجه به مطالب ذکر شده کرایوتراپی می تواند یک روش خوب برای از بین بردن زخم دهانه رحم بوده و در صورت تشخیص پزشک استفاده از این روش مفید بوده و می تواند یک درمان سریع به حساب آید.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *