نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
لابیاپلاستی چیست؟ 💫
[reading-time]

لابیاپلاستی چیست؟ 💫

لابیاپلاستی یک روش جراحی برای کاهش یا افزایش اندازه لابیا است. افراد معمولا این روش را برای کاهش ناراحتی فیزیکی یا به دلیل زیبایی انجام می دهند. در طول لابیاپلاستی، جراح شما طبق سلامت بدنی شما یکی از روش هایی که گفته می شود را انجام می دهد، مقداری بافت را از لابیای شما جدا می کند، تا اندازه آن را کاهش یابد. ممکن است یک مقدار ماده پرکننده و چربی را برای افزایش لابیا به شما تزریق کند یا از طریق بافت دیگر لابیا را بازسازی میکند. ما در این مقاله قصد داریم درباره اهداف افراد از انجام لابیاپلاستی و مزایای آن صحبت نماییم، با ما همراه باشید.

عمل-لابیاپلاستی

جدول محتوا

چرا کسی باید لابیاپلاستی انجام دهد؟

دلایل پزشکی برای لابیاپلاستی وجود دارد. برخی از این دلایل شامل:

پزشکی  فیزیکی

 • اندازه لابیا مینور خود را کاهش دهید تا از لبه های لابیا بزرگ بیرون نزد. بافت اضافی لب می تواند پیچ خورده، بچرخد و کشیده شود و باعث ناراحتی در حین ورزش و فعالیت های بدنی مانند دوچرخه سواری یا آهسته دویدن شود.
 • برای بهبود بهداشت و سلامت، زیرا بافت اضافی می تواند پاکسازی را دشوار تر کند و می تواند محل نگهداری باکتری هایی باشد که باعث عفونت دستگاه ادراری شوند.

دلایل زیبایی و احساسی

 • برای کاهش عدم تقارن، لابیا مینور یا لابیا بزرگ، زمانی که یک طرف بلندتر یا شکل متفاوتی دارد.
 • برای بهبود راحتی و اعتماد به نفس

 مفهموم کلمه لابیاماژور و لابیامینور

لابیا ماژور همان لبه های بیرونی است که دارای دو لایه پوستی می باشد که وظیفه آن حفاظت از ساختار داخلی واژن مانند دهانه واژن و کلیتوریس و لابیامینور می باشد، لابیامینور نیز همان لبه های داخلی می‌باشد که در داخل لابیاماژور قرار گرفته است. شکل و اندازه لابیامینور در هر خانمی متفاوت می باشد. عوامل بسیار زیادی بر روی تغییر شکل لابیاها اثر می گذارد. مثل افزایش سن، تعدد زایمان، روابط جنسی متعدد و ..

چه چیزی باعث می شود یک لایبوم بزرگ شود؟

مواردی که باعث می شود یک لابیوم بزرگ شود، عبارت اند از:

 • بلوغ می تواند باعث رشد در لابیای شما شود.
 • بارداری و زایمان
 • تغییرات در وزن شما
 • ژنتیک

مزایای جراحی لابیاپلاستی

با بهره گیری از این روش زیبایی واژینالی میتوان به زوجین در برقراری و داشتن لذت جنسی چندین برابر کمک شایانی نمود، همچنین این جراحی  از نظر روانی نیز مزایای زیادی برای فرد به ارمغان خواهد آورد چرا که علاوه بر نارضایتی جنسی که با آن روبرو هستند بزرگی و نواقص موجود در لابیاها موجب عدم اعتماد بنفس در فرد، کاهش میل و لذت جنسی و حتی احساس درد و ناراحتی در انجام فعالیت های روزانه برای فرد می گردد.

بسیاری از خانم های ورزشکار در حین انجام ورزش هایی مثل دوچرخه سواری و پیاده روی با مشکل مواجه می شوند. این مشکلات به وسیله جراحی لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی اصلاح می گردد.

لابیاپلاستی-چیست

دلایل انجام لابیاپلاستی

همانگونه که در پاراگراف بالا به آن اشاره شد هر فردی به دلایل رفع مشکلات فیزیولوژیکی و روانی میتواند اقدام به انجام این نوع جراحی نماید. برخی از این دلایل عبارتند از:

 • داشتن پوست شل، اضافی و آویزان در اطراف واژن که موجب درد و ناراحتی در انجام فعالیت‌های روزانه و برقراری روابط جنسی می‌گردد.
 • سایز لابیاماژور به اندازه‌ای باشد که مانع از پوشیدن لباس‌های جذب گردد و همچنین علاوه بر احساس درد و ناراحتی موجب بروز عفونت در ناحیه تناسلی می‌گردد.
 • داشتن احساس فشار و درد در هنگام نشستن‌های طولانی مدت
 • مشکلات بی اختیاری ادرار و عفونت‌های مجاری ادراری
 • رفع درد، خارش و سوزش ناحیه واژن
 • زیبا نمودن ناحیه تناسلی و افزایش اعتماد به نفس

قبل از عمل لابیاپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

ابتدا، شما و جراحتان در مورد این که چرا می خواهید این عمل را انجام دهید، صحبت می کنید. شما درباره انتظارات و اهداف خود و در مورد خطرات جراحی صحبت خواهید کرد.  بهترین متخصص زنان یک معاینه روانشناسی انجام می دهند و در مورد افسردگی و اضطراب می پرسند.

در مرحله بعد، جراحی جزئیات جراحی شما را شما را توضیح می دهد، از جمله این که در کجا برش ها را ایجاد می کند و در مورد تغییرات در اندازه و شکل لابیا شما چه انتظاری دارید.

همچنین تحت آزمایشات قبل از جراحی، از جمله آزمایش خون و آزمایش ادرار قرار می گیرد همچنین تیم جراحی شما دستورالعمل هایی را در مورد موارد زیر به شما ارائه می دهد:

 • برای عمل خود چه بپوشید.
 • چه زمانی غذا و نوشیدنی را قطع کنیم.
 • زمان تنظیم یا قطع موقت برخی از دارو ها

در روز عمل لابیاپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

لباس جراحی خود را می پوشید، پزشک موارد حیاتی شما ( دما، نبض، فشار خون، سطح اکسیژن و تعداد تنفس) را اندازه گیری می کند. آن ها ممکن است یک کاتتر را در مجرای ادرار شما قرار دهند، سپس پزشک لابیا شما و پوست اطراف آن را تمیز میکند و این عمل را انجام می دهد.

باتوجه به روش شما ممکن است آرام بخش حس موضعی و یا بیهوشی عمومی داشته باشید. متخصص زنان و زایمان، روش جراحی بر اساس نحوه تغییر اندازه و یا تغییر شکل لبه های شما ( لابیا بزرگ / لابیا کوچک) انتخاب می کند.

بعد از جراحی لابیاپلاستی چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی، پزشک کاتتر ادراری شما را بر میدارد و با از بین رفتن بیهوشی هوشیار تر می شوید. پزشک بررسی می کند که آیا خونریزی شما بیش از حد است یا خیر . قبل از ترخیص، پزشک به شما دستور العمل هایی در مورد نحوه مراقبت از زخم خود در زمان بهبودی می دهند.

عوارض لابیاپلاستی چیست؟

عوارض نارد است، اما می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • برداشتن بافت بیش از حد یا کمبود بافت
 • خونریزی
 • کبودی
 • عفونت
 • جای زخم

روش های انجام لابیاپلاستی واژن

 • لابیاپلاستی با جراحی

لابیاپلاستی با روش سنتی جراحی که در طی آن از تیغ جراحی برای ایجاد برش در لابیاها استفاده می‌گردد تا قسمت اضافی پوست لابیاها مورد حذف قرار گیرد، در این جراحی میزان خونریزی و دوران نقاهت ممکن است کمی زمانبر باشد.

 • لابیاپلاستی با لیزر

روشی نوین در جراحی لابیاپلاستی ارائه شده با استفاده از لیزر می‌باشد، در این جراحی که کاملا غیر تهاجمی و سرپایی قابل انجام می‌باشد میزان جراحت و خونریزی نسبت به روش لابیاپلاستی با جراحی به مراتب کمتر و بهتر می‌باشد. طول زمان این جراحی حدودا نیم ساعت می باشد و بیمار پس از جراحی به راحتی میتواند به منزل خود بازگردد.

لابیا-پلاستی

مهمترین تفاوت لابیاپلاستی با عمل جراحی و لیزر

 • لابیاپلاستی با لیزر دوره نقاهت کوتاهتری دارد.
 • میزان خونریزی در لابیاپلاستی با لیزر کمتر از لابیاپلاستی با جراحی می باشد
 • در جراحی با لیزر برش های ایجاد شده دقیق‌تر و تمیزتر از روش سنتی لابیاپلاستی می باشد.
 • لابیاپلاستی با لیزر موجب تسریع در روند انعقاد خون می‌گردد.

با این حال امروزه از هر دو روش جراحی و لیزر برای عمل لابیاپلاستی استفاده می‌شود. چرا که در ابتدا بیمار باید توسط پزشک معاینه شود و با توجه به بررسی‌های صورت گرفته و با تشخیص پزشک نوع جراحی برای فرد مشخص می‌شود. بنابراین استفاده از هر دو روش مطلوب است. و با توجه به ویژگی ها و مشکللات هر فرد روش جراحی انتخاب می شود.

زمان ریکاوری پس از جراحی لابیاپلاستی

احساس درد و ناراحتی در چند روز اول پس از این جراحی طبیعی می باشد که می توان این موضوع را با داروهای مسکن و ضد التهاب بهبود بخشید، اما اگر منتظر بهبود کامل وتسریع ترمیم کامل آن هستید باید بگوییم که ترمیم کامل لابیاها پس از جراحی حدودا 3 تا 4 هفته زمان لازم دارد. همچنین لازم به ذکر است نخ های مورد استفاده در این جراحی قابل جذب می باشد.

لابیاپلاستی هنگام زایمان طبیعی انجام شود یا حین سزارین؟

برای بسیاری از بانوان این سوال مطرح است که آیا می توان در هنگام زایمان سزارین یا طبیعی اقدام به انجام جراحی لابیاپلاستی کرد؟

در دوران بارداری و زایمان لبیاها بسیار متورم بوده و به علت تغییرات هورمونی بسیار زیاد شکل و ظاهر اندام ها بسیار متفاوت از گذشته و حالت عادی است. بنابراین به هیچ وجه جراحی در حین زایمان صحیح نیست . بنابراین اصرار به انجام آن نداشته باشید. بهترین زمان برای انجام لابیاپلاستی بعد از زایمان است. اجازه دهید چند ماه از زایمان بگذرد، همه چیز به حالت نرمال و طبیعی خود بازگردد هورمون ها تنظیم شود سپس با مراجعه به متخصص زنان می توانید برای این جراحی اقدام نمائید. پس از زایمان معمولا جراحی ترمیم پارگی واژن انجام می گیرد.

آیا لابیاپلاستی با بیهوشی انجام می شود؟

برای بسیاری از افراد که به انواع داروهای بیهوشی حساسیت دارند این مساله نگران کننده است. باید گفت که عمل لابیاپلاستی بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌گیرد و یک عمل سرپایی محسوب می شود. در این روش تنها با استفاده از بی حسی موضعی توسط متخصص جراحی انجام می‌گیرد.

نیاز به بستری در بیمارستان ندارید و پس از اتمام عمل به راحتی با پای خود می‌توانید به منزل بازگردید.

بهترین زمان برای انجام جراحی لابیاپلاستی چه زمانی است؟

برای افرادی که زایمان کرده اند و دچار پارگی و یا افتادگی هستند این جراحی در کنار واژینوپلاستی قابلیت انجام دارد. معمولا برای خانم های متاهل این عمل پس از زایمان انجام می‌گیرد. در بسیاری از دختران جوان که به دلیل ژنتیک دچار افتادگی و بزرگی لبیاها هستند این جراحی انجام می گیرد.

این عمل در دختران باکره برای خیلی ها ممکن است دلهره آور باشد. اما از آنجائیکه این جراحی در ناحیه بیرونی واژن و تنها بر روی لبیاها انجام میشود بنابراین هیچگونه آسیبی به پرده بکارت دخترران وارد نمی کند. پس هیچ آسیبی متوجه این افراد نبوده و با خیال راحت می توانند این جراحی را انجام دهند.

مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی

این جراحی بسیار سبک بوده و به راحتی با بی حسی قابل انجام است بنابراین پس از انجام فرد در همان روز می تواند به خانه بازگردد و استراحت کند. نیاز به استراحت خیلی زیادی ندارد تنها کافیست پس از جراحی از برخی کارها و فعالیتهای سنگین تا چند روزی خودداری نمائید.

مثلا برداشتن وسایل سنگین که ممکن است به ناحیه تناسلی شما فشار وارد کند یا ایستادن بیش از حد توصیه نمی شود. با انجام ساده ترین مراقبتها می توانید نقاهت پس از لابیاپلاستی را طی کنید.

ماندگاری نتایج لابیاپلاستی چقدر است؟

این جراحی که به عنوان جراحی کاهش انجام می شود، یک عمل یکباره و  طولانی مدت است. تا زمانی که عوارض ایجاد نشود، ممکن است دیگر هرگز به این جراحی نیاز نداشته باشید.

چه زمانی باید با پزشک ملاقات داشته باشیم؟

در صورت تجربه موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • افزایش خونریزی یا دیدن توده های خون
 • ترشحات زرد رنگ
 • درد شدید هنگام ادرار یا مدفوع
 • تب
 • باز کردن محل جراحی

نتیجه گیری
لابیاپلاستی یک عمل زیبایی برای کاهش لابیا مینور های کشیده یا نامنظم است.

 سوالات متداول

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *