نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
هر چیزی که باید درباره لگد زدن جنین بدانیم!
[reading-time]

هر چیزی که باید درباره لگد زدن جنین بدانیم!

لگد زدن جنین در دورن بارداری، تجربه یک حس هیجان انگیز و فوق العاده برای هر مادر بارداری است. البته تمام دوران بارداری برای هر خانمی همواره پر از شگفتی و هیجان است. همین که این فکر را می کند که موجود زنده ای در درون وجودش نفس می کشد و تغذیه می کند، باعث خوشحالی اوست. اما شاید لگد زدن جنین کمی هیجان انگیزتر باشد.

اصطلاح «لگد زدن جنین» تنها نباید به لگد زدن تلقی شود. بلکه این حرکات، ناشی از غلت زدن، باز و بسته کردن دهان، حرکات دست، سکسکه و حرکت ماهیچه های تنفسی جنین نیز هست. دکتر نادره شایگان؛ متخصص زنان، زایمان و نازایی در ادامه این مطلب اطلاعات جالب و مفیدی را درباره لگد زدن جنین در بارداری در اختیارتان قرار می دهد.

جدول محتوا

زمان شروع حرکت جنین

جنین؛ حرکاتش را از هفته هفتم یا هشتم بارداری در رحم مادر شروع می کند. این حرکات شامل حرکت کل بدن جنین است. اما مادر اصلا متوجه این حرکات نمی شود.

در سه ماهه اول حاملگی، حرکات جنین تنها از راه سونوگرافی قابل مشاهده است. از هفته 16 به بعد بارداری با بزرگ شدن جنین، مادر متوجه حرکات جنین می شود. خانم هایی که لاغر هستند و بارداری اول شان است زودتر از خانم های چاق متوجه حرکات جنین می شوند. بنابراین خانم هایی که بارداری بار اول شان است، اگر در هفته 16 بارداری متوجه حرکت جنین نشدند، نگران نباشند.

خانم های حامله، حرکات جنین را به صورت نبض یا حرکات روده حس می کنند. ولی از هفته 20 ام به بعد به دنبال تکامل جنین، حرکات مشخص تر می شود. اگر خانمی بعد از هفته 20 تا 22 بارداری، متوجه حرکت جنین نشد، بهتر است به پزشک مراجعه کند.

لگد زدن جنین در شکم مادر چه زمانی است

 

ویژگی های حرکت جنین

حرکات جنین به سه صورت ضعیف، قوی و پرشی دیده می شود. حرکات جنین نمایانگر تکامل سیستم و دستگاه های مختلف بدن مانند سیستم گوارشی، ادراری، سیستم عصبی، استخوان بندی و مفاصل است.

دستگاه تنفس

اگرچه جنین، داخل رحم از طریق بینی و دهان تنفس نمی کند و اکسیژن از طریق خون بند ناف جنین تامین می شود، اما دستگاه های تنفسی و ماهیچه های تنفسی تکامل یافته و حرکاتی را انجام می دهند. به دنبال این موضوع، جنین به طور مرتب دهانش را باز و بسته می کند، آب کیسه را خورده و از طریق دستگاه ادراری وارد کیسه آب می کند.

پاسخ به محرک ها

غذایی که مادر می خورد، صدای بلند موسیقی و ضربه زدن به شکم باعث حرکت جنین می شود. حرکات جنین به طور مداوم است. ساعت 9 صبح تا دو بعدازظهر، 7 شب تا 4 صبح این حرکات به حداکثر ممکن می رسد. دوره خواب جنین 20 تا 40 دقیقه و حداکثر 75 دقیقه است. سیکل استراحت و فعالیت جنین با سیکل خواب و بیداری مادر هماهنگ نیست.

در طول بارداری، بیشترین حرکات جنین در هفته 28 تا 32 حاملگی اتفاق می افتد. حداقل حرکات جنین زمانی است که از زمان زایمان یعنی بالای 40 هفته گذشته باشد. حرکات پرشی، گاهی باعث می شود که جنین داخل رحم سر و ته شود و به طوری که جنینی که پاهایش در پایین شکم قرار داشته است، پاهایش بالا بیاید و سر به پایین برود.

ولی هر چقدر جنین درشت تر شده و مایع داخل شکم کمتر شود، حرکات پرشی جنین کمتر می شود.

پرسش شایع مادران

سوالی که همیشه از سوی مادران مطرح می شود، این موضوع است که جهت جلوگیری از پیچیدن بند ناف به دور گردن جنین، مادر به چه صورتی در زمان استراحت و خواب جابجا شود. جوابی که به این مادران نگران داده می شود، این است که در واقع حرکات خود جنین باعث پیچیدن بند ناف به دور گردن و یا حتی دور بدن او می شود.

توصیه پزشکی به مادران

از هفته 28 بارداری به بعد، مادران باید توجه خاصی به حرکات جنین داشته باشند. در بسیاری از اوقات، زمانی که مادر اظهار می کند، جنین حرکت نمی کند. این را باید از مشغله کاری مادر و شلوغ بودن محیطی که مادر در آن زندگی می کند، دانست که متوجه حرکات جنین نمی شود.

در این مواقع مادر باید دستورات زیر را انجام دهد.

بعد از صرف غذا یا یک نوشیدنی شیرین، با حفظ آرامش و به دور از استرس به پهلوی چپ بخوابد. سپس دستش را روی شکمش بگذارد و روی حرکات جنین تمرکز کند. تمام حرکات نرم، آرام و قوی جنین را یادداشت کند. در صورتی که حرکاتی را احساس نکرد با ضربه زدن به شکم، نزدیک کردن صدای موسیقی یا صدای رادیو به شکم، جنین را تحریک به حرکت کند تا جنین حرکت بکند.

اگر در عرض دو ساعت، مادر ده حرکت را یادداشت کند، بسیار خوب است. در غیر این صورت بهتر است به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کند.

اگرچه احساس مادر می تواند با خطا همراه باشد. ولی همچنان اولین منبع برای توصیف حرکات جنین است و باید جدی گرفته شود.

علت لگد زدن جنین به دهانه رحم

عوامل دخیل در کاهش حرکات جنین

  • هر عاملی که باعث کم شدن مایع آمنیوتیک یعنی همان مایع کیسه جنین می شود.
  • عواملی که به جنین مربوط است. مانند ناهنجاری های کلیوی جنین
  • عوامل مربوط به مادر مانند بیماری های قلبی عروقی، فشارخون بالا، دیابت پیشرفته که باعث کاهش خون رسانی به جنین شده و باعث عقب ماندگی رشد جنین می شود. به دنبال آن به کاهش مایع رشد جنین شده و به کمتر شدن حرکات جنین می انجامد.
  • مصرف الکل، سیگار، مواد مخدر، قرص های خواب آور، آلودگی هوا و سوراخ یا پارگی کیسه آب نیز در کاهش حرکات جنین موثرند.

کاهش حرکت جنین، نمایانگر به مخاطره افتادن جان او است. بر همین اساس باید بررسی های لازم و کامل از جمله تست مخصوص NST، سونوگرافی بیوفیزیکال و سونوگرافی کالر داپلر توسط پزشک انجام پذیرد.

در صورتی که علت قابل درمان نباشد و تست های انجام شده مختل باشد، پزشک مجبور به ختم حاملگی می شود.

توجه به حرکات جنین در سه ماهه سوم بارداری بسیار اهمیت دارد و باعث حفظ جان جنین شده و از مرگ جنین در داخل شکم مادر جلوگیری می کند.

در مجموع، دوران بارداری، دوران حساسی برای خانم ها است که باید هر گونه تغییرات جسمی را با پزشک متخصص زنان، زایمان و نازایی خود در میان بگذارند. درصورت تمایل می توانید به مطب دکتر نادره شایگان؛ جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در تهران نیز مراجعه کنید.

 

 

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *