نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
عمل برداشتن پولیپ رحم و هر آنچه باید درباره‌ی پولیپ‌های رحم بدانیم!
[reading-time]

عمل برداشتن پولیپ رحم و هر آنچه باید درباره‌ی پولیپ‌های رحم بدانیم!

پولیپکتومی رحم در پوشش داخلی (آندومتر) شما ایجاد می شود. آن ها توسط یک ساقه نازک یا یک پایه پهن به اندومتر متصل می شوند و به سمت داخل رحم شما امتداد می یابد. پولیپ های رحم معمولا غیر سرطانی هستند، اما اگر درمان نشوند، ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی در پریود یا باروری شود. برای آشنایی بیشتر با پولیپکتومی رحم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

جدول محتوا

ویدیو توضیحات دکتر شایگان درباره پولیپ رحم

علائم پولیپ رحم چیست؟

اصلی ترین علت پولیپ رحمی، خونریزی است. خونریزی غیر طبیعی شامل خونریزی واژینال پس از یائسگی و دوره های قاعدگی نامنظم است. بیشتر دوره های قاعدگی چهار تا هفت روز طول می کشد. چرخه های قاعدگی طبیعی معمولا هر 28 روز اتفاق می افتد، اما می تواند از 21 روز تا 35 روز متغیر باشد. علائم پولیپ رحم عبارت اند از:

  • دوره های قاعدگی نامنظم
  • خونریزی یا لکه بینی بعد از دوره قاعدگی

متخصص زنان، ممکن است پولیپ های بدون علامت را در طی یک روش برای تشخیص یک مشکل جداگانه کشف کند.

پولیپ رحم چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک، سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و در مورد علائم شما سوال می پرسد. اگر یائسه هستید، ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا متوجه خونریزی یا لکه بینی شده اید یا خیر. آن ها احتمالا از شما خواهند پرسید که چه دارو هایی مصرف می کنید. اگر هنوز پریود می شوید، ممکن است در مورد ویژگی های چرخه قاعد گیتان بپرسد که چند وقت یکبار آن ها را دارید. برخی از آزمایشاتی که پزشک برای تشخیص، پولیپ رحمی انجام می دهند، شامل:

سونوگرافی ترانس واژینال

پزشک شما یک دستگاه باریک به نام مبدل اولتراسوند را در واژن شما قرار می دهد. دستگاه امواج صوتی منتشر می کند که تصویری از داخل رحم، از جمله هرگونه بی نظمی که ممکن است وجود داشته باشد، ارائه می دهد.

سونوهیستروگرافی

پس از سونوگرافی اولیه ترانس واژینال، پزشک مایع استریل را از طریق یک لوله نازک به نام کاتتر به داخل رحم شما بفرستد. این مایع باعث می شود رحم شما منبسط شود و تصویر واضح تری از هرگونه رشد در حفره رحم شما نشان می دهد.

هیستروسکوپی

هیستروسکوپی یکی از روش پزشکی است که شامل بررسی داخل رحم با استفاده از یک لوله نازک و روشن به نام هیستروسکوپ است. معمولا توسط متخصص زنان انجام می شود. در طی این روش، هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم وارد رحم می شود. این به پزشک اجازه می دهد تا پوشش رحم را تجسم کند و هرگونه ناهنجاری یا شرایطی را که ممکن است باعث علائمی مانند خونریزی غیر طبیعی، ناباروری شود را شناسایی کند.

بیوپسی آندومتر

بیوپسی آندومتر یک روش پزشکی است که در آن نمونه کوچکی از بافت از پوشش داخلی  رحم که آندومتر نامیده می شود، گرفته می شود.

کورتاژ

پزشک شما از ابزار فلزی بلند به نام کورت برای جمع آوری بافت از دیواره های داخلی رحم استفاده می کند. کورت در انتهای خود  یک حلقه کوچک دارد و برای تراشیدن بافت از آن استفاده می کنند. بافت یا پولیپ هایی که برداشته می شود، ممکن است برای بررسی وجود سلول های سرطانی به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

پولیپکتومی-رحم

پولیپ رحم چگونه درمان می شود؟

درمان به علائم شما و سایر عواملی که خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش می دهد، بستگی دارد. اگر هنوز در سنین باروری خود هستید و پولیپ علائمی ایجاد نمی کند، پولیپ ممکن است خود به خود ازبین برود.

روش های درمانی عبارت اند از:

داروها

 داروهایی که هورمون های شما را متعادل نگه می دارند، مانند پروژستین ها یا آگونیست های هورمونی آزاد کننده گنادوتروپین، ممکن است برای تسکین علائم استفاده شوند. علائم معمولا پس از قطع مصرف دارو باز می گردند.

پولیپکتومی رحم

پزشک شما احتمالا می تواند پولیپ شما را در طول هیستروسکوپی بردارد. هیستروسکوپ به پزشک شما اجازه می دهد تا ابزار هایی را وارد کند که می توانند برای برداشتن ( برش) و برداشتن پولیپ استفاده شوند. مزیت هیستروسکوپی دقیق بودن آن است.

آیا پولیپ رحم باید برداشته شود؟

برداشتن پولیپ رحمی به این بستگی دارد ک قبل از یائسگی هستید و علائمی را تجربه نمی کنید، پولیپ کم خطر در نظر گرفته می شود. ممکن است نیازی به حذف نباشد. اگر پس از یائسگی هستید یا علائمی مانند خونریزی غیر طبیعی را تجربه می کنید، ممکن است پزشک پولیپ شما را حذف توصیه کند.

 پولیپ‌‌های رحم از کجا منشا می‌گیرند؟

پولیپ‌ها از سلول‌های مخاطی دیواره رحم منشا می‌گیرند. سلول‌های مخاطی در مواردی دچار تکثیر زیاد می‌شود در نتیجه این تکثیر، باعث می‌شود توده‌هایی با سایز متفاوت از چند میلی‌متر تا چند سانتی‌متر به وجود آید. بعضی از پولیپ‌ها پایه‌دار هستند که توسط یک نسج طناب مانند که به آن پدیکول گفته می‌شود به دیواره رحم متصل هستند و در مواردی بدون پایه به دیواره رحم می‌چسبند. پولیپ‌های پایه‌دار نسبتاً زیاد هستند رنگشان اغلب صورتی یا مختصر متمایل به قهوه‌ای است از نظر قوام نرمی دارند

 محل شایع بروز پولیپ‌ها

پولیپ‌ها در داخل رحم چسبیده به دیواره در هر قسمتی دیده می‌شوند و امکان دارد پولیپی که در داخل رحم قرار دارد به وسیله پایه بلند در دهانه رحم قابل‌مشاهده ‌باشد.  و پولیپ‌هایی داریم که از اندو سرویکس منشا می‌گیرند و آن‌هایی که پایه دارند به ‌راحتی از دهانه رحم به خارج رشد می‌کنند و با گذاشتن اسپکولام کاملا دیده می‌شوند.

قدرت سرطان‌زایی پولیپ‌ها چقدر است؟

همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم پولیپ‌ها ذاتاً خوش‌خیم هستند و در موارد نادری و در سنین بالا امکان دارد سرطانی بشوند.

جراحی-پولیپکتومی-رحمی

 آیا بین پولیپ رحم و نازایی ارتباطی وجود دارد؟

 پولیپ‌های دهانه رحم که در واژن قرار دارند تحت تاثیر محیط واژن امکان دارد دچار تغییر سلولی بشوند در مواردی سرطان رحم به ‌صورت زائده پلیپی تظاهر می‌کند که حتما باید مخصوصاً در سن بالا به آن دقت شود و سریع مراجعه شود.

 علت به وجود آمدن پولیپ رحمی چیست؟

 ناگفته نماند تاکنون گزارشی از علل سبب‌ساز این عارضه به‌طور قطع به دست نیامده‌است ولی به‌علت این‌که در سن بعد از بلوغ ظاهر می‌شود به‌نظر می‌رسد بین بروز پولیپ و هورمون استروژن رابطه‌ای وجود داشته باشد.

چه عواملی احتمال ابتلا به پولیپ را بالا می‌برد؟

 عواملی وجود دارد که می‌تواند شانس ابتلا به این عارضه را افزایش دهد که عبارت‌اند از

  • افرادی که تخمدان پلی کیستیک دارم
  • افرادی که برای درمان سرطان سینه تام اکسیژن مصرف می‌کنند
  • مصرف قرص استروژن به هر علتی
  • افراد چاق
  • خانم‌هایی که در سن چهل الی پنجاه‌ سالگی هستند که شانس عدم تخمک‌گذاری در آن‌ها بیشتر است.

 شاید برخلاف تصور عموم مردم باشد اما واقعیت این است که ارتباط مستقیمی بین پولیپ رحم و نازایی وجود ندارد.

عمل-پولیپکتومی-رحمی

نتیجه گیری

پولیپکتومی جراحی ای است که می تواند علاوه بر حذف و درمان پولیپ رحم با برداشت این توده ها امکان آزمایش سرطانی و یا غیر سرطانی بودن آن ها را ایجاد کند. توصیه اکید ما به بانوان این است که برای دریافت نتیجه بهتر و کاهش بروز عوارض احتمالی این جراحی به یک دکتر زنان خوب مراجعه کنند.

سوالات متداول

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *