نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
پیچ خوردگی تخمدان از علت ایجاد تا راه درمان
[reading-time]

پیچ خوردگی تخمدان از علت ایجاد تا راه درمان

در این مقاله درباره پیچ خوردن تخمدان یا تورشن تخمدان که یکی از اورژانسی ترین عمل‌های جراحی زنان است، صحبت می‌کنیم.

در این بیماران تخمدان دور بافت های نگهدارنده‌ی خود پیچ می‌خورد و باعث می‌شود که خون‌رسانی به لوله و تخمدان مختل شود. اگر تشخیص و درمان به تاخیر بیفتد، باعث تخریب بافت لوله و تخمدان می‌شود.

علت پیچ خوردگی تخمدان

جدول محتوا

پیچ خوردگی تخمدان در چه افرادی شایع‌تر است؟

ممکن است که تورشن تخمدان در هر سنی ایجاد شود، ولی در سنین باروری در افرادی که کیست تخمدان (کیست های 5 سانتی‌متر و بزرگتر از آن که بسیار سنگین هستند)، تومور تخمدان، تخمدان پلی کیستیک و یا افرادی که جهت نازایی تحت درمان هستند، شایع تر می‌باشد.

افرادی که لوله های رحمی خود را بسته اند

افرادی که باردار هستند.

افرادی که تحت هورمون درمانی هستند.

ممکن است بیشتر دچار این عارضه شوند. به طور کلی افرادی که در سنین باروری هستند بیشتر در معرض خطر پیچ خوردگی تخمدان هستند.

علت پیچ خوردگی تخمدان چیست؟

اگر یک کیست یا توده خیلی بزرگ در تخمدان وجود داشته باشد، می‌تواند باعث کج شدن تخمدان شده و موجب ناپایداری آن شود. هنگامی که تخمدان در حالت ناپایدار قرار داشته باشد احتمال پیچ خوردگی آن وجود دارد. کیست‌های تخمدان که کوچک هستند، خطری در رابطه با پیچ خوردن تخمدان ایجاد نمی‌کند.

پیچ خوردگی تخمدان با چه علائمی همراه است؟

باید بگوییم که علائم غیر اختصاصی است به همین دلیل در خیلی از موارد تشخیص و درمان به تاخیر می افتد. علامت عمده تورشن تخمدان با درد زیر شکمی شروع می‌شود به تدریج درد تشدید پیدا می‌کند و به کل شکم منتشر می‌شود. به عبارت دیگر درد ناشی از پیچ خوردگی تخمدان پیش رونده است و استفاده از قرص‌های مسکن به آرام کردن این دردها کمکی نمی‌کند. همچنین با تهوع و استفراغ همراه است در معاینه شکمی، ماهیچه های شکمی منقبض، در لمس دردناک و حساس هستند.

چگونه پیچ خوردگی تخمدان تشخیص داده می‌شود؟

 در معاینه واژینال توده قابل لمس است. تشخیص از طریق علائم کلینیکی و سونوگرافی میسّر است ولی در کل تشخیص دقیق بعد از عمل جراحی است.

ممکن است پزشک برای بررسی دقیق تر نیاز به بررسی مواردی مثل آبسه تخمدان، بارداری خارج رحمی، آپاندیس، عفونت مجاری ادراری را نیز بررسی کند. سونوگرافی ترانس واژینال نیز از راه های تشخیصی برای این عارضه است.

جراحی تنها راه درمان تخمدان پیچ خورده می باشد که به محض تشخیص باید به صورت لاپاراتومی که همان عمل باز است و یا لاپاراسکوپی انجام شود.

در مواردی که زودتر تشخیص داده شود و هنوز سلول های تخمدان تخریب نشده باشد، فقط پیچ خوردگی باز می شود، ولی با طولانی شدن فاصله تشخیص و درمان، لوله و تخمدان دچار کاهش خونرسانی شده و سلول‌های آن از بین می رود در واقع دچار گانگرن می شود و متخصص زنان و زایمان و نازایی مجبور است که تخمدان پیچ خورده را به طور کامل بردارد. این روش افورکتومی است که منجر به برداشتن تخمدان ها می شود.

بنابراین در صورت داشتن دردهای زیر شکمی و پیشرونده مراجعه به موقع به متخصص زنان و زایمان ضرورت دارد.

بنابراین توجه به نوع و ماهیت ترشحات، ضروری است و در زمان مناسب باید به متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه شود.

آیا پیچ خوردگی تخمدان باعث ناباروری می شود؟

پیچ خوردگی تخمدان به خودی خود منجر به ناباروری نمی‌شود اما درمان با مشاهده اولین علائم این عارضه باید آغاز شود. اگر روند درمان طولانی بشود یعنی فرد با وجود درد شکمی که دارد به پزشک مراجعه نکند، احتمال آسیب دیدگی تخمدان افزایش می‌یابد. اگر جریان خون رسانی به بافت تخمدان کم بشود در طولانی مدت منجر به نکروز و در واقع مرگ بافت می‌شود. در این صورت تخمدان خارج می شود. بنابراین اگر درمان به درستی و به موقع انجام شود بر باروری تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

معمولا پیچ خوردگی تخمدان یک طرفه است بر اساس همین اصل چون یکی از تخمدان ها سالم است روی باروری تاثیر نمی گذارد.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *