نشانی مطب

تهران، حدفاصل بین فلکه اول و دوم صادقیه،پلاک ۷۸۵ طبقه فوقانی داروخانه دکتر مژگان رحیمی

دکتر نادره شایگان
کولپوسکوپی رحم
[reading-time]

کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم روشی برای بررسی وضعیت اندام تناسلی بانوان است. در این روش پزشک مربوطه با استفاده از یک میکروسکوپ بزرگ به نام کلوسکوپ که دارای نور فراوانی است داخل دهانه رحم را به طور کامل مشاهده می کند. همانطور که میدانید پاپ اسمیر یک آزمایش رایج برای بانوان می باشد که باید هر یک سال یا شش ماه یکبار تکرار شود. چنان چه در آزمایش پاپ اسمیر نکته ی مشکوکی وجود داشته باشد پزشک از طریق کولپوسکوپ دهانه ی رحم را به طور کامل مشاهده می کند و از بافت غیر طبیعی دهانه رحم بیوپسی و نمونه برداری می کند و نمونه ی برداشت شده را به آزمایشگاه یا پاتالوژیست می فرستد. آزمایش بیوپسی از دهانه رحم به سرعت صورت می گیرد و فرد هیچ احساس ناخوشایندی نخواهد داشت.

جدول محتوا

به چه علت کولپوسکوپی رحم انجام می شود؟

کولپوسکوپی رحم، انقلابی در صنعت پزشکی می باشد. بسیاری از متخصصان به دلایل مختلفی برای تشخیص انواع بیماری های دهانه رحم اقدام به کولپوسکوپی می کنند اما بهتر است این کار توسط بهترین متخصص زنان و زایمان انجام شود. برخی از این دلایل عبارتند از:

·        چنانچه متخصص به نتیجه تست پاپ اسمیر مشکوک شود.

·        چنانچه فردی پس از رابطه جنسی دچار مشکل می شود.

·        اگر بافت غیرطبیعی در دهانه رحم یا واژن تشکیل شود.

·        برای تشخیص نوع زگیل تناسلی از کولپوسکوپی رحم استفاده می شود.

·        اگر دهانه ی رحم ملتهب شود برای تشخیص علت التهاب پزشک اقدام به کولپوسکوپی رحم می کند.

·        اگر مشخص شود که بیمار دچار سرطان رحم یا پیش سرطان است.

قبل از کولپوسکوپی رحم چه آمادگی باید داشت؟

آزمایش کولپوسکوپی رحم در مدت زمان کوتاهی انجام می گیرد. اما قبل از این آزمایش باید چند نکته را رعایت کنید. ابتدا از پزشک خود بخواهید تا روند آزمایش را به شما توضیح دهد. اگر باردار هستید یا قصد دارید در آینده باردار شوید پزشک خود را در جریان بگذارید. در مورد زمان انجام آزمایش با پزشک خود مشورت کنید این آزمایش قبل یا بعد از دوره ی پریودی باید انجام شود. دو روز قبل از آزمایش نباید رابطه ی جنسی داشته باشید. با پزشک خود مشورت کنید و قبل از بیوپسی مسکن بخورید. بهتر است قبل از آزمایش روده و مثانه ی شما پر نباشد. آزمایش کولپوسکوپی به طور کل دردناک نیست اما گاهی برخی زنان از ورود دستگاه داخل بدن خود احساس خوبی ندارند. برخی از زنان نیز به علت ورود محلول سرکه داخل بدن احساس سوزش دارند. چنان چه به هنگام انجام این آزمایش دچار استرس شدید سعی کنید روی تنفس منظم خود تمرکز کنید به این ترتیب آرام می شوید.

کولپوسکوپی رحم چگونه انجام می گیرد؟

آزمایش کولپوسکوپی دهانه رحم یک آزمایش ساده است در مدت زمان 20 دقیقه تمام می شود این آزمایش در مطب پزشک انجام می گیرد و نیازی به بیهوشی ندارد. برای انجام معاینه باید لباس زیر خود را در بیاورید و پاهای خود را دو طرف تخت معاینه ی زنان قرار دهید. پزشک دستگاه را در مقابل واژن شما قرار می دهد و اسپکولوم را برای باز کردن واژن استفاده می کند آن گاه می تواند به آسانی داخل رحم و دهانه رحم را ببیند. نکته ای که وجود دارد این است که کولپوسکوپی با بدن بیمار هیچ گونه تماسی نخواهد داشت. پس از بیوپسی برای جلوگیری از خونریزی از محلول خاصی استفاده می شود. این محلول موجب می شود تا چند روز بیمار ترشحات قهوه ای رنگ داشته باشد.

نمونه برداری و کولپوسکوپی با هم انجام می گیرند؟

ممکن است در ابتدا پزشک از بیمار بیوپسی بگیرد آن گاه تشخیص دهد که باید کولپوسکوپی رحم را نیز انجام دهد یا خیر ؟ به طور کلی آزمایش کولپوسکوپی هیچ گونه خطری نخواهد داشت اما گاهی ممکن است عوارضی داشته باشد که عبارتند از: ممکن است بیمار در ناحیه ی لگن یا دهانه رحم احساس درد کند در برخی از مواقع بیمار دچار تب و لرز می شود و چنانچه بیشتر از دو هفته خونریزی داشته باشد باید به پزشک مراجعه کند. کولپوسکوپی گاهی سبب عفونت در بیمار می شود از این رو ترشحات زرد رنگ از واژن بیمار خارج می شود. زنان باردار نیز می توانند آزمایش کولپوسکوپی را انجام دهند و مشکلی برای آنها ایجاد نمی شود.

بیوپسی چیست؟

یکی از مزایای کولپوسکوپی رحم این است که چنانچه پزشک به وضعیت دهانه رحم مشکوک شود می تواند بلافاصله از بخش های نامتعارف دهانه رحم نمونه برداری کند به این عمل بیوپسی گفته می شود. بیوپسی برای شناسایی سلول های سرطانی انجام می گیرد. نتایج بیوپسی وکولپوسکوپی نشان می دهد که آیا شما به درمان نیاز دارید یا خیر ؟ممکن است نتایج آزمایش نوعی دیسپلازی خفیف را تشخیص دهد در این صورت آزمایش پاپ اسمیر باید تکرار شود. در برخی از مواقع دیسپلازی خفیف (پیش سرطان) بدون نیاز به درمان به حالت طبیعی خود برمی گردد.

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی چیست؟

بعد از آزمایش کولپوسکوپی رحم نیازی به هیچ گونه مراقبت خاصی وجود ندارد. اگر در رابطه با نزدیکی جنسی محدودیتی وجود داشته باشد پزشک به شما تذکر خواهد داد. چنانچه بیمار کارمند باشد بلافاصله پس از آزمایش می تواند به سر کار خود برگردد. چنانچه پزشک از بیمار نمونه برداری کند امکان دارد بیمار تا چند روز خونریزی داشته باشد. حتما در تاریخی که پزشک تعیین می کند برای گرفتن جواب بیوپسی به آزمایشگاه بروید و سپس برای ادامه ی درمان به پزشک مراجعه کنید.

دستگاه کولپوسکوپی

دستگاه کولپوسکوپی رحم نوعی میکروسکوپ میدانی می باشد که دارای یک منبع نوری متغیر است. سری کولپوسکوپی حامل اپتیک نامیده می شود و دارای دو عدسی شیئی و دو لنز چشمی هستند. منبع نوری دارای فیلترهای سبز و آبی رنگ می باشد. روی دستگاه کولپوسکوپی ابزاری برای بزرگنمایی چندگانه وجود دارد یک دستگیره نیز برای تغییر بزرگنمایی عدسی شیئی قرار داده می شود. این دستگاه مجهز به دکمه برای حذف نور قرمز است تا بتوان رگ های خونی را به آسانی تشخیص داد. دستگیره ی دیگری که در کولپوسکوپی قرار داده می شود به منظور مشاهده ی راحت تر داخل رحم می باشد. محل قرارگیری لامپ کولپوسکوپ روی سری دستگاه است تا تعویض لامپ به آسانی انجام گیرد. برای تنظیم فوکوس کولپوسکوپی کافی است تا فاصله ی بین دو عدسی شیئی را تنظیم کنید.

دکتر نادره شایگان

دکتر نادره شایگان

جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی
اخذ دکترای پزشکی عمومی از دانشگاه شیراز
رتبه اول بورد تخصصی زنان و زایمان و نازایی از دانشگاه علم پزشکی ایران
• گذراندن دوره کلپوسکپی
خدمات دکتر شایگان شامل کلیه عمل های مربوط به رشته زنان و زایمان از جمله:
پولیپکتومی رحم
هیسترکتومی
میومکتومی
ترمیم رکتوسل
سیستوسل
کیست تخمدان
اندومتریوز
عمل های ترمیمی
برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران

بهترین دکتر زنان در تهران برای مراقبت از سلامتی زنان بسیار حائز اهمیت است. یک پزشک زنان برتر با داشتن تجربه، تخصص و شایستگی لازم می‌تواند خدماتی...

بیشتر بخوانید
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *